מרכזי לידה בישראל – זכות האישה לבחור! גילה רונאל


סגירת מרכזי הלידה כגון ״בית יולדות״ בגדרה על ידי משרד הבריאות, העלתה שוב לכותרות את נושא חוקיות מרכזי הלידה החוץ אישפוזיים. תנועת ״זכותי ללדת״ שקמה מתוך מצוקתן של נשים שחשות ש״אין להם היכן ללדת״, העלתה למודעות הציבורית את הנושא הכאוב והמקומם, בו המדינה מונעת מנשים ללדת כרצונן וממילדות ורופאים לתת שירות מקצועי המקובל בעולם הרחב. גילה רונאל מנהלת מכללת דיאדה ושותפה מטעם דיאדה להקמת מרכז הלידה לניאדו-דיאדה, מציפה את הצורך הבלתי מתפשר במרכזי לידה חוץ אישפוזיים בישראל.


הצורך

מאבק נשים על זכותן ללדת היכן שהן רוצות, עם מי שהן רוצות ואיך שהן רוצות, חובק ארצות, יבשות וגזעים. לו הייתה זו תופעה אנקדוטלית, ניתן היה לומר: "האנגליות המשוגעות הללו" או: "הישראליות חסרות האחריות האלו", אבל המאבק של חלק לא מבוטל מאוכלוסיית הנשים, ללדת בדרכן, מצביעה על תופעה עולמית של השתלטות הזרם המרכזי בממסד הרפואי "שיודע" כיצד נשים צריכות ללדת ומה טוב עבורן ועבור התינוק שלהן. ועד כמה שלא "נכבס" מילים, ועד כמה שלא נגיד שהתקדמנו (ואכן התקדמנו...), הרי שעדיין, כיום, שנת אלפיים ושבע עשרה, על אף שאנו מדברות על "זכויות החולה", סליחה, מי חולה כאן? עדיין מבוצעות פעולות שאינן חוקיות בנשים מאחר ואינן בהסכמה מדעת: פקיעת מים, סטריפינג, מתן תרופות ללא ידיעת האישה, בדיקות וגינליות ללא אישור מפורש שכן (ואת זה ראו כמעט כל עם ישראל בטלוויזיה, בשידור מצולם). מלבד זאת, המידע שניתן לאישה לעיתים חלקי ולא מדויק. בדרך כלל לא מדברים אתה על הסיכונים שבפרוצדורה ולא מציעים לה חלופה, שתיבחר. שתיבחר? למה שתיבחר? זה לא המקצוע שלה....


המקצוע שלנו!

"המקצוע" שלנו, למי שבחרה בכך - הוא ללדת. לא כל אישה בוחרת להביא ילדים אל העולם, אבל מי שכן, רובן, מאמינות שהם יודעות לעשות את זה. נשים ילדו תמיד וכנראה גם ימשיכו ללדת באותו אופן עתיק יומין. אנחנו נישא את התינוקות שלנו באותה "פרימיטיביות " ישנה, נספק להם את המיטב ונלד אותם בדרך ההיא שמספק להם את ה"סחיטה" החשובה בתעלת הלידה ואת החשיפה הבקטריאלית ההכרחית לבריאות מרבית.


בחירה

עובדה היא, שלא מעט נשים, מעוניינות כיום לבחור את מקום הלידה שלהן ומעדיפות שהצרכים הבסיסיים שלהן בלידה יסופקו: פרטיות, אינטימיות, בחירת מלווים, כיבוד הקצב הטבעי שלה, מיילדת שתהיה דמות קבועה ככל שניתן, כניסה של מיעוט דמויות שאינן מוכרות לחדר ועוד. למי שבוחרת ללדת בבית, יהיה קל למלא את הצרכים הללו, הם מובנים מאליהם. אבל למי שבוחרת ללדת בין כותלי חדר לידה שממוקם בבית חולים, יהיה זה לא פשוט בכלל על בלתי אפשרי.


אלא אם...

לא כולן יכולות ולא כולן רוצות. מי שנמצאת בהריון בר סיכון, אינה יכולה. מי שמעוניינת מראש ללדת עם משככי כאבים אינה רוצה. אבל לא מעט נשים בהריון רגיל, מעוניינות באופציה האינטימית שבה היא יכולה לבחור את מלוויה מלבד הזוג שלה אולי גם דולה שעל פי המחקרים נוכחותה מעלה את הסיכוי לתוצאות מיילדותיות טובות יותר (Klaus, Kennell & Klaus, 1993), אמא, חברה ושבה היא, היולדת נעזרת במיילדת שהיא דמות קבועה ונוכחת לאורך המשמרת שלה ולא יוצאת בכל רגע לחדר אחר, מצב שנמצא כמשפר תוצאות מיילדותיות (Donna, 2002; Hodnett at al, 2011).


מתעדכנים

בעוד בעולם הרחב אירגונים המקדמים בריאות מתעוררים לקראת הכרה ביתרונות לידות בית ולידות במרכזי לידה, להלן ההמלצה מ – 2014 של שירות הבריאות הלאומי של בריטניה לנשים בהריון בסיכון נמוך ללדת בבית או במרכזי לידה שמנהלות מיילדות מאחר ודרך זו נמצאה במחקרים שנעשו כבטוחה יותר, הרי שאנו רואים בהחלטת משרד הבריאות הישראלי צעד המנסיג את תחום הלידה בישראל לפחות עשר שנים לאחור.

פתיחת מרכזי לידה ללא תשלום לכל יולדת שמעוניינת בכך ושמתאימה מבחינה מיילדותית, תוך כדי מתן ליווי סיעוד- מיילדותי צמוד וליווי נוסף לבחירתה, הוא בנפשנו. פחות התערבויות: "אנחנו, המטפלים, צריכים להבין שהפחתת הזירוזים שמובילים להתערבויות, יכולה לתרום למהלך הפיזיולוגי של הלידה, ולענות על צרכים נפשיים של היולדת" (אלקלעי חווה, אתר ארגון המיילדות), יותר שביעות רצון, אי הפרדה בין אם ותינוק לאחר הלידה, מתן תשובות לצרכים האישיים של היולדת בעוד שהמיילדת שמלווה ומטפלת בה ערה בכל רגע לצרכיה, כל אלו ועוד יכולים להתקיים במקום בו מעודדים אותה, מעניקים לה תשובות לצריכה הגופניים כמו לאלו הרגשיים.

לצערנו, נסגרו מרכזי הלידה החוץ אישפוזיים שפעלו עד לפני זמן לא רב. לשמחתנו פועלים היום מספר מרכזי לידה בין כתלי חדרי הלידה, אך אלו אינן נותנים מענה למי שאינה רוצה ללדת בבית חולים.

במכתב תגובה לפניות של יולדות, עליו חתומים נציגי משרד הבריאות, נכתב בין השאר כי יולדות יוכלו לבחור ללדת בבית של חברה או קרובת משפחה אך לא במרכז לידה. האוזניים שומעות ולא מבינות, העיניים רואות ולא מאמינות. האם עדיף ליולדת ללדת בבית פחות מותאם ומאוזר מאשר בבית יולדות אשר מפעיליו מורשים על פי חוק לעסוק בעיסוק המקצועי שלהם? מיילדות ורופאים?


אנו תקווה שמשרד הבריאות יתעשת וישוב להניח לנשים לממש את זכותן הלגיטימית ללדת היכן שהן רוצות, עם מי שהן רוצות ואיך שהן רוצות תוך כדי ליווי מיילדותי תואם.מקורות

אלקלעי חווה לידה במים עוזרת להתקדמות הלידה, נדלה מאתר ארגון המיילדות בתאריך 23.1.15 http://midwivesil.co.il/?CategoryID=363&ArticleID=199

Donna, J. (2002). Sauls, Effects of Labor Support on Mothers, Babies, and Birth Outcomes. JOGNN

Hodnett, ED. Gates, S, Hofmeyr, GJ. Sakala, C. Weston, J. Continuous support for women during childbirth. The Cochrane Collaboration 2011 *

Klaus, M., Kennell, J. and Klaus, P. (1993). Mothering the Mother. Reading, Massachusetts: Perseus Books


#הכנהללידה #לידהטבעית #לידתבית #הורמונים #מכללתדיאדה #מקצועותההיריוןוהלידה #מדריכתהנקה #יועצתהנקה #דולהלאחרלידה #עיסויתינוקות #קבוצתאימהותותינוקות #זכויותנשים #לידה #מרכזילידה

Featured Posts
פוסטים אחרונים